Jak krótka jest pamięć - SDiM

Drukuj
Kategoria: Aktualności
Opublikowano

Cześć! :) 

Tutaj Izabela Wit i Natalia Jurek, uczennice II klasy.
W tym roku postanowiłyśmy wziąć udział w XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Tegoroczny temat projektu brzmi: ,,Miejsca pamięci — materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości".

Naszym miejscem badawczym jest Kościół św. Barbary w Pionkach. 
Obecnie w Pionkach znajdują się trzy Kościoły. Najstarszym z nich jest Kościół p.w. św. Barbary, który znajduje się przy ulicy Jana Pawła II. Jego powstanie ściśle wiąże się z lokalizacją w Zagożdżonie Państwowej Wytwórni Prochu i dalsza rozbudową fabryki. Szybko podwoiła się liczba mieszkańców. Do Pionek przybywało mnóstwo osób w celach zarobkowych.
Od 1924 r. Kościół św. Barbary pełnił rolę pierwszej kaplicy, która zlokalizowana była obok toru kolejowego. Ksiądz dojeżdżał z Jedlni. Dostosowany do potrzeb odprawiania liturgii barak o wymiarach 12 x 25 m szybko okazał się zbyt mały, aby pomieścić wszystkich wiernych. Postanowiono przebudować miejsce spotkań wiernych. Odbyło to się w latach 1928-1930. 8 września 1939 r. na świątynię stojąca nieopodal bombardowanych przez Niemców torów kolejowych spadła jedna z bomb. Szkody były bardzo duże, więc nabożeństwa odprawiano na placu przykościelnym. Odbudowano ją w 1941 r. , konsekracji poddana została dopiero po wojnie, w 1957 r. Wtedy też parafia uzyskała tytuł własności ziemi, na której znajduje się kościół.
W 1958 r. Kościół wpisany został do rejestru zabytków.