Spotkania o uzależnieniach

Drukuj
Kategoria: Aktualności
Opublikowano

12 listopada w Publicznym Gimnazjum nr 2 odbyło się spotkanie rodziców z dr Marianem Łakomskim, który opowiedział o tym jak wychowanie kształtuje dzieci i młodzież. Omówił szeroko zagadnienia wszelkich uzależnień.

Na wykład przybyło ok. 80 osób, głównie rodziców, aby posłuchać o wychowaniu i o negatywnych skutkach często błahych zachowań. Dr Łakomski w sposób prosty i obrazowy przedstawił rodzicom wyniki błędów, które każdy z nich popełnia, często nawet nieświadomie.

Dr Marian Łakomski, który kieruje Ośrodkiem Profilaktycznym i Terapii Uzależnień w Radomiu z takim wykładem wystąpił ponad 2 lata temu w tej samej szkole. Wtedy na sali zasiedli dyrektorzy i nauczyciele wszystkich pionkowskich placówek.

Tematem głównym spotkania było zagrożenie związane z zażywaniem dopalaczy i innych używek. Rodzice wysłuchali dlaczego ich dzieci mogą chętnie sięgnąć po tzw. wspomagacze. Alkohol i narkotyki to substancje zmieniające świadomość. Pozwalają one widzieć to co nas otacza w jaśniejszych barwach, sprawiają, że doznaje się ulgi.  Niestety ta ulga jest iluzją pozwalającą wyobrazić sobie, że w życiu człowieka coś zmieniło się na lepsze. Problem pozostaje, ale człowiek czuje się znacznie lepiej. Zaczyna więc coraz częściej sięgać po substancję, która ma tak „dobroczynne” skutki.

O powodach uzależnień i ich skutkach gimnazjaliści rozmawiali na warsztatach. Znają doskonale ich skutki uboczne, znają konsekwencje zachowań pod wpływem używek i tak naprawdę mają ogromną wiedzę na temat wszelkiego rodzaju uzależnień. Niestety coraz więcej młodych ludzi sięga po używki, bo tak jest modnie, dorośle, przyjemnie. Często rodzice nie mają nawet pojęcia o tym, że coś złego dzieje się z ich dzieckiem. Dr Łakomski uświadamiał im jak ważna jest w życiu dziecka na każdym etapie rozwoju zwykła rozmowa, wspólnie spędzone chwile, posiłek przy jednym stole. Tłumaczył rodzicom o zmianach jakie zaszły w ostatnim czasie w hierarchii wartości. Dziś najważniejsze dla młodych są telewizja, Internet, grupa rówieśnicza, później rodzice, szkoła. Często jest tak, że młodzi nie potrzebują kontaktów z rodzicami, bo odzwyczaili się od nich. Trudno się dziwić skoro rodzice zajęci życiem codziennym nie poświęcają dzieciom czasu. Statystycznie rozmawiamy ze sobą w rodzinie jakieś 11 minut dziennie, z czego 7 trwa kłótnia. Statystyczny ojciec rozmawia ze swoim dzieckiem ok. 40 sekund dziennie. Te dane są przerażające, ale większość dorosłych nie ma świadomości swoich zachowań i nie zwraca uwagi ile czasu tak naprawdę poświęca dziecku. Zaczynamy zastanawiać się nad błędami dopiero kiedy już jest za późno.

Wykład był pierwszą częścią spotkania. Po jego wysłuchaniu rodzice omawiali z wychowawcami treści przekazane podczas wykładu.

Na spotkanie zaproszeni byli wszyscy rodzice gimnazjalistów oraz dyrektorzy i pedagodzy pionkowskich placówek oświatowych. Nie każdy skorzystał z zaproszenia.