W ukrańskim Wysznewe

Drukuj
Kategoria: Aktualności
Opublikowano

W dniach 4-8 listopada 2015r 4 uczniów z naszej szkoły wraz z koleżankami i kolegami z innych szkół oraz grupą harcerzy udało z wizytą do swoich ukraińskich rówieśników ze szkoły nr 3 w Wysznewe pod Kijowem. Młodzież towarzyszyła przedstawicielom władz naszego miasta, którzy pojechali tam na zaproszenie władz Wysznewe. Uczniowie zamieszkali w domach ukraińskich kolegów, w których zostali przyjęci niezwykle gościnnie. 


Podczas pobytu zwiedzili stolicę Ukrainy - Kijów, w którym podziwiali wspaniałe zabytki: Sobór Sofijski, Ławra Peczerską, Cerkiew św. Andrzeja, Monaster św. Michała. Poznali też historię i kulturę Ukrainy zwiedzając muzeum wsi ukraińskiej i uczestnicząc w różnorodnych zajęciach przygotowanych przez naszych sąsiadów. Uczestniczyli w warsztatach rękodzieła, w czasie których wykonywali rzeźby z gliny i lalki z tkanin oraz uczyli się tańca ukraińskiego. W rewanżu pod przewodnictwem pana burmistrza Pionek Romualda Zawodnika, uczyli Ukraińców tańczyć poloneza. Aleksandra Koral i Filip Chmielnicki zaprezentowali taniec Boogie-Woogie, który wzbudził zachwyt oglądających. Gospodarze mają również wspaniałych tancerzy, którzy zaprezentowali zmysłową sambę. W szkole odbyły się też zawody sportowe, w trakcie których rozegrano różne konkurencje np. wyścigi zawodników na deskorolkach czy konkurs w rzutach do kosza. W ostatni wieczór młodzież obu krajów bawiła się wspólnie na dyskotece.


W drodze powrotnej w niedzielę wszyscy wzięli udział we mszy świętej w polskim kościele w Kijowie. Ksiądz opowiedział o historii Polaków na Ukrainie i przedstawił ich obecną, niełatwą sytuację.

Choć wycieczka nie była krótka, pozwoliła w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać historię i kulturę Ukrainy oraz zaprzyjaźnić się młodzieży ze sobą.

Czas pobytu minął bardzo szybko i młodzieży z obu krajów trudno było się rozstać, Goszcząc w Wysznewe wszyscy byli zauroczeni niezwykłą gościnnością i ciepłym przyjęciem przez Ukraińców. Zaskoczyła nas też duża liczba banerów rozwieszonych w mieście, które w ciepłych słowach witały naszą grupę. Byliśmy bardzo wdzięczni władzom miasta Wysznewe z panem burmistrzem Ilią Dikovem, panią dyrektor szkoły nr 3 Natalią Rudenko, koordynatorem Panią Oksaną Oleksi enko Panem Dimitrem Wismiakowem i innym przyjaciołom Polski, którzy opiekowali się naszą grupą podczas całego pobytu oraz dbali o nasz komfort i bezpieczeństwo.