Klubu Młodego Odkrywcy „Sputnik” w środowisku lokalnym

Drukuj
Kategoria: Aktualności
Opublikowano

Klub Młodego Odkrywcy „Sputnik" działający w PG nr 2 w Pionkach angażuje się w życie środowiska lokalnego. W kwietniu gościł w murach szkoły Klub Młodego Wynalazcy z PSP nr 1 . Podczas spotkania „Młodzi Wynalazcy" pod czujnym okiem starszych kolegów przeprowadzili szereg ciekawych doświadczeń. Wykonali próbę Trommera , otrzymali acetylen i przekonali się , że jod naprawdę sublimuje oraz przeprowadzili reakcję siarczanu miedzi z wodorotlenkiem sodu.


 


Na koniec odbyły się pokazy, gdzie największą popularnością cieszyła się płonąca ręka. Uczniowie PSP nr 1 w Pionkach z uśmiechem i zadowoleniem na twarzach wrócili do swoich obowiązków szkolnych .

Kolejne działanie to udział w pikniku rodzinnym w Laskach. Klubowicze z PG nr 2 Kacper Alot, Kamil Szewczyk, Jakub Szcześniak oraz Mateusz Sąpór w miłej piknikowej atmosferze popularyzowali naukę.

Najpierw przedstawili eksperyment, którego wynikiem był słup pary wodnej przypominający dym lokomotywy. Następnie wykonali ,,samozapłon" z rozkładu gliceryny za pomocą nadmanganianu potasu. Efekt był błyskawiczny i swoim wyglądem przypominał wulkan, wyrzucający popiół. Duże wrażenie wywarła reakcja jodu z glinem, gdyż jej wynikiem była masa dymu o intensywnie fioletowym kolorze. Kolejnym eksperymentem były flary, czyli mieszanki pirotechniczne. Zaskakujące było to, że każda z nich miała inną barwę. Kulminacyjnym punktem pokazu był propan-butan, czyli ,,piana gazu". W tym doświadczeniu mógł wziąć udział każdy odważny śmiałek, gdyż na jego ręce pojawił się najprawdziwszy słup ognia, wykonany przez naszego ucznia.

Dziękujemy organizatorom pikniku za zaproszenie , wszystkim widzom za cierpliwość i uwagę. Autorem zdjęć z pikniku jest Wojciech Kuchta.

Opiekun klubu: Anna Kuśmirek