Wybuchy, ogień, magia…-to wszystko na festynie w Laskach, dzięki naszym uczniom!

Drukuj
Kategoria: Aktualności
Opublikowano

Już po raz trzeci w Laskach odbył się rodzinny piknik z okazji Dnia Dziecka. Dzięki współpracy naszej szkoły z wieloma lokalnymi instytucjami, a także okolicznymi gminami mogliśmy zaprezentować swoje umiejętności. Klub ,,Sputnik” pod kierunkiem pani Anny Kuśmirek dokonał szereg ciekawych doświadczeń.


Najpierw przedstawiliśmy eksperyment, którego wynikiem był słup pary wodnej przypominający dym lokomotywy.


Następnie wykonaliśmy ,,samozapłon” z rozkładu gliceryny za pomocą nadmanganianu potasu. Efekt był błyskawiczny i swoim wyglądem przypominał wulkan, wyrzucający popiół. Duże wrażenie wywarła reakcja jodu z glinem, gdyż jej wynikiem była masa dymu o intensywnie fioletowym kolorze. Kolejnym eksperymentem były flary, czyli mieszanki pirotechniczne. Zaskakujące było to, że każda z nich miała inną barwę. Kulminacyjnym punktem naszego pokazu był propan-butan, czyli ,,piana gazu”. W tym doświadczeniu mógł wziąć udział każdy odważny śmiałek, gdyż na jego ręce pojawił się najprawdziwszy słup ognia, wykonany przez naszego ucznia.

Dziękujemy organizatorom pikniku za zaproszenie, a wszystkim widzom za cierpliwośc i uwagę. Autorem zdjęc dołączonych do artykułu jest Wojciech Kuchta.

Członkinie klubu ,,Sputnik”

 

Julia Chmielowiec i Karolina Kwiecień